ESTETİK

Dişlerimizin 3 ana görevi vardır; çiğneme, konuşma ve estetik. Biz dişhekimlerinin görevi de dişlerin estetiği tamamlayan bir unsur olduğunu unutmamaktır…

Mezun olurken Estetik Dişhekimi ve Estetiksiz Dişhekimi diye 2 branşa ayrılmıyoruz.

Her dişhekimi aynı zamanda bir estetisyendir çünkü hastalarına estetik olmayan bir işlem yapmaz.

                                  

GÜLÜŞ TASARIMI

Dişhekimliğinde yıllar önce çıkan bir kavram olarak ön dişlerin gülme esnasında daha beyaz, daha şekilli, daha düzgün sıralanmış hale getirilmesini amaçlar.

Gülüş tasarımında ifadeler;

Çekici gülüş: Ön dişler yan dişlere göre epeyce uzundurlar. Ön keserler ilk süren dişlerdir. Kişi yaşlandıkça aşınıp boyları kısalır. Bu da görünüme yansır. Çekici bir gülümsemeye için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde tasarlanması, kişiye genç, çocuksu, dinamik ve çekici bir gülümseme sağlar.

Entelektüel gülüş: Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entelektüel gülümsemeye sahip bireylere olgun, bilgili ve ciddi bir ifade sağlar.

Sportif gülüş: Her iki gülüş arasındadır. Orta kesici dişler, yan kesicilerden birazcık uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, kişiye içten ve sıcak bir ifade verir. Entelektüel gülümseme kadar olgun ve ciddi ifadeli değil, çekici gülümseme kadar da çocuksu, genç ve dinamik değildir.

Ön dişlerin şekli örneğin kadınlarda daha oval ve yuvarlak köşeli olurken erkeklerde daha dörtgen ve köşelidir.

Aslında ön dişlerin şekli kişinin yüz şeklinin ters çevrilmiş halidir. Kare yüzlerde kare dişler, oval yüzlere de oval dişler uygun olur.

Dişlerin dizilimine gelecek olursak esas olan, dişlerin uçları gülme hattını takip eden bir çizgi üzerinde sıralanmalıdır.

                       

Burada güzel olmak uğruna sağlığımızdan olmamak gerektiğini de unutmamak gerekir. Genç yaşlarda tüm dişlerini porselenlerle kaplatan bir kişinin ileride yaşayabileceği şikayetleri düşünmek dahi istemiyorum.

Diş sağlığının yanında ruh sağlığını da dengeli olarak korumak gerekir. Eğer kişi her gün aynaya bakıp dişlerinin güzel olmadığını düşünüyor, gülerken ağzını eliyle kapatıyorsa, o kişiye minimal tedaviyle belki birkaç dokunuşla çözüm üretmek en doğru yoldur.

Dişleri lamina veya kronlarla kaplamak yerine dişleri beyazlatmak, dişlerdeki aralıkları veya şekil ve sıralanma bozukluklarını oymadan, kesmeden komposit dolgularla düzeltmek, dişetlerine ufak girişimlerle ‘pembe estetik’ sağlamak zararlı olmayan estetik girişimlerdir.

Gülüş tasarımında kişinin yaşı, cinsiyeti, ağız ve dudak yapısı, yüz şekli, dişlerin konumu,  dişetlerinin durumu ve cinsiyeti ve sosyal durumu göz önünde bulundurularak kişiye uygun tasarım yapmak daha uygun olur, aksi halde doğal görünmez.

Dişetlerinde PEMBE Estetik

Bazı kişilerde gülünce dişetleri daha çok görülür (Gummy Smile).

Gülüş tasarımı kavramı içerisinde dişetleri de yer alır. Ufak bir dişeti operasyonuyla bu dişetleri daha estetik olacak şekilde gereken yerlere çekilebilir, böylece Pembe Estetik denilen şey sağlanır.

TOP